-
-
Jelen Blog cikkemben röviden összefogalom a földtörvény elővásárlási joggal kapcsolatos ismereteimet:
A fent hivatkozott földtörvény 6. fejezetének 18. § - 22. § foglalkozik az elővásárlók sorrendjével, a folyamat leírásával:
"18. § (1) A föld eladása esetén az alábbi sorrendben elővásárlási jog illeti meg:
a) az államot a Nemzeti Földalapról szóló törvényben meghatározott földbirtok-politikai irányelvek érvényesítése céljából, valamint közfoglalkoztatás, illetve más közérdekű cél megvalósítása érdekében;
b) a földet használó olyan földművest,
ba) aki helyben lakó szomszédnak minősül,
bb) aki helyben lakónak minősül, vagy
bc) akinek a lakóhelye vagy a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa az adás-vétel tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van;
c) az olyan földművest, aki helyben lakó szomszédnak minősül;
d) az olyan földművest, aki helyben lakónak minősül;
e) az olyan földművest, akinek a lakóhelye vagy a mezőgazdasági üzemközpontja legalább 3 éve azon a településen van, amelynek közigazgatási határa az adás-vétel tárgyát képező föld fekvése szerinti település közigazgatási határától közúton vagy közforgalom elől el nem zárt magánúton legfeljebb 20 km távolságra van.....
.....(4) Az (1) bekezdés c)–e) pontjában, valamint a (2) és (3) bekezdésben meghatározott jogosulti csoportokon belül az elővásárlásra jogosultak sorrendje a következő:
a) családi mezőgazdasági társaság tagja vagy őstermelők családi gazdaságának tagja,
b) fiatal földműves,
c) pályakezdő gazdálkodó."
A földtörvény 19. § (2) A 18. § (1) bekezdés b) pontja szerinti földet használó földműves alatt azt a földművest kell érteni, aki a földhasználati nyilvántartás vagy az erdőgazdálkodói nyilvántartás szerint legalább 3 éve használja a földet, ideértve azt is, akit a 65. § szerint a föld kényszerhasznosítójaként jelöltek ki.
A fentiekben alapvető fogalom a "földműves" szó. Ki is lehet földműves ?
Ehhez elöszőr is rendelkezni kell megfelelő agrárvégzettséggel, mellyel jogosulttá válhat valaki a regisztrált földműves címre. Az, hogy melyik végzettség fogadható el az itt megnézhető! 504/2013(XII.29.) korm.rend. a mezőgazdasági vagy erdészeti szakirányú képzettségekről.
A hétköznapi ember számára a leg kézenfekvőbb az Aranykalászos Képzettség megszerzése, melyel kiváltható az agrár végzettség megszerzése.
Földműves regisztrációt ezen kérelem kitöltésével és a regisztrációra okot adó diploma, bizonyítvány (tipikusan Aranykalászos végzettség) birtokában személyesen érdemes elintézni az illetékes földhivatal-ban, mert akkor az eredeti bizonyítványt helyben lemásolják és hitelesítik is.( 38/2014.(II.24.) korm.rend. 1. sz. melléklet. ) És ekkor egyben leadható az előre kitöltött regisztrált földhasználó ürlap is. Ez utóbbinak a kérelme itt érhető el:
A sikeres földműves regisztrációról ill. földhasználat bejelentésről a Földhivatal a bejelentett lakcímre határozatot küld a bejegyzésről, innentől lehet erre alapozottan érvényes szerződést kötni. Ezt követően már mint regisztrált földműves szerezhet nagyobb és több földterületet az erre pályázó. Fontos, hogy a szerződéskötés pillanatában kell rendelkezni a földműves regisztrációval, és erre a tényre a szerződésben is utalni kell ahhoz, hogy az adott megszerzendő területen nagyobb eséllyel legyen valaki földtulajdonos. Ha pedig türelmes a vevő, és tud várni legalább 3 évet azután hogy bejegyzett földhasználója a területnek, még erősebb elővásárlási joghoz jut földvásárlás esetén.